Question: i need help A company reports these data: Price per unit = $20 Fixed cost per month = $6,000 Variable cost per unit = $14

i need help

A company reports these data: Price per unit = $20 Fixed cost per month = $6,000 Variable cost per unit = $14 How many units must this company sell each month in order to reach a target profit of $30,000? 4,000 units 5,000 units 3,000 units 6,000 units
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
