Question: I need help on e) & f) 18) A project has the following estimated data: price = $150 per unit; variable costs = $88 per
I need help on e) & f)
18) A project has the following estimated data: price = $150 per unit; variable costs = $88 per unit; fixed costs = $250,000; required return = 11%; initial investment = $200,000; $50,000 salvage value; life = ten years.
c) What is the financial break-even (FBE) quantity? ANS: 4531.77765 units
d) What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? ANS:9.07227
e) If the sales increase by 3 percent from FBE quantity, what would be the value of OCF (for this part use the definition of the DOL as the proportion of percentage change in OCF to the percentage change in sales)?
f) Using OCF formula and plugging in new sales volume, check your answer of part e).
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
