Question: I need help please for the ones marked X You may need to use the appropriate appendix table or technology to answer this question. The

I need help please for the ones marked X

I need help please for the ones marked X You may need

You may need to use the appropriate appendix table or technology to answer this question. The Wall Street Journal reports that 33% of taxpayers with adjusted gross incomes between $30,000 and $60,000 itemized deductions on their federal income tax return. The mean amount of deductions for this population of taxpayers was $16,642. Assume the standard deviation is a = $2,400. (a) What is the probability that a sample of taxpayers from this income group who have itemized deductions will show a sample mean within $200 of the population mean for each of the following sample sizes: 30, 50, 150, and 400? (Round your answers to four decimal places.) sample size n = 30 0.3472 X sample size n = 50 W x sample size n = 150 .6922 V sample size n = 400 0.9030 X

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!