Question: I need help sloving this Applied Statistics promblem, thank you A group of students estimated the length of one minute without reference to a watch
I need help sloving this Applied Statistics promblem, thank you

A group of students estimated the length of one minute without reference to a watch or clock, and the times (seconds) are listed below. Use a 0.05 signicance level to test the claim that these times are from a population with a mean equal to 60 seconds. Does it appear that students are reasonably good at estimating one minute? 6683416444276260645167729036679 What are the null and altemative hypotheses? ' A. H0: I1 t5 60 seconds 3 B. Ho: p = 60 seconds H1: p=60 seconds H1: [#60 seconds C. H0: I1 = 60 seconds D. Ho: p = 60 seconds H1: '1 60 seconds Determine the test statistic. .62 (Round to two decimal places as needed.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
