Question: ***I need help with part 3, please! Total variable cost per unit= $120; Total fixed costs= $560,000 ( I believe ) 2 Tempo Company's fixed


***I need help with part 3, please! Total variable cost per unit= $120; Total fixed costs= $560,000 (I believe)
2 Tempo Company's fixed budget (based on sales of 12,000 units) folllows. 2,424,000 3 points eBook Fixed Budget Sales (12,000 units $202 per unit) Costs Direct materials Direct labor Indirect materials Supervisor salary Sales commissions Shipping Administrative salaries Depreciation Office equipment Insurance Office rent Hint 300,000 528,000 324,000 100,000 96,000 192,000 150,000 120,000 90,000 100,000 424,000 Print References Income 1. Compute total variable cost per unit. 2. Compute total fixed costs. 3. Prepare a flexible budget at activity levels of 10,000 units and 14,000 units. Prepare a flexible budget at activity levels of 10,000 units and 14,000 units. TEMPO COMPANY Flexible Budget Variable Amount Total Fixed Cost Flexible Budget for: Units Sales Unit Sales of of 10,000 14,000 $2,020,000 $2,828,000 per Unit Sales Variable costs Direct materials 1,200,000 1,680,000 Direct labor 0.00 1,200,000 1,680,000 Fixed costs $ 0 $ 0 $ 0
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
