Question: I need help with the problem below, thank you!! Fawns between 1 and 5 months old have a body weight that is approximately normally distributed
I need help with the problem below, thank you!!

Fawns between 1 and 5 months old have a body weight that is approximately normally distributed with mean ,u = 28.7 kilograms and standard deviation 0 = 3.9 kilograms. Let X be the weight of a fawn in kilograms. The Standard Normal Distribution (u. = 0, a = l) -3 -2 -1 o 1 2 3 z 68% of area 95% of area 99.7% 'of area For parts (a), (b), and (c), convert the x intervals to 2 intervals. (For each answer, enter a number. Round your answers to two decimal places.) (a) x
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
