Question: I need the answer as soon as possible Figure (1) shows the block diagram of a wideband frequency modulator using the indirect method. This modulator
I need the answer as soon as possible 
Figure (1) shows the block diagram of a wideband frequency modulator using the indirect method. This modulator is used to transmit audio signals containing frequencies in the range of 100 Hz to 15 kHz. The narrowband is supplied with a carrier of frequency fl=0.1 MHz by crystal-controlled oscillator also B=0.2, a second crystal- controlled oscillator supplied a sinusoidal wave of frequency 9.5 MHz to the mixer. The system Carrier frequency at the transmitter output, fc=100MHz Minimum frequency deviation, Af=75, find ni and n2? f(t) NBFM Freq Multiplier 1 Mixer Freq Multiplier 2 frus(t) Oscillator 1 Fig.(1) Oscillator2 n1=72, n2=47 n1=73, n2=48 Communication test I hope your solution is correct please n1=76, n2=51 n1=75, n2=50 a n1 =74, n2=49 n1=77, n2=52
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
