Question: I need the final answer 2.1 g CH4 gas (MM= 16 g/mol) occupied in 2L vessel at 25C was heated to 75 C, the volume

I need the final answer

I need the final answer 2.1 g CH4 gas (MM= 16 g/mol)

2.1 g CH4 gas (MM= 16 g/mol) occupied in 2L vessel at 25C was heated to 75 C, the volume increased to 2.3 L, what is the final pressure inside the vessel? 01.98 atm 1.16 atm 01.05 atm 1.62 atm

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!