Question: i need this asap please! Your firm uses a continuous review system and operates 52 weeks per year. One of the SKUs has the following
Your firm uses a continuous review system and operates 52 weeks per year. One of the SKUs has the following characteristics. Refer to the standard normal table for z-values. > Demand (D)=19,000 units/year > Ordering cost (S)=$30.00 /order > Holding cost (H)=$3.75/ unit/year > Lead time (L)=1 week(s) > Cycle-service level =96% > Demand is normally distributed, with a standard deviation of weekly demand of 95 units. > Current on-hand inventory is 1,040 units, with no scheduled receipts and no backorders. The item's economic order quantity is units. (Enter your response rounded to the nearest whole number.) The average time between orders is weeks. (Enter your response rounded to two decimal places.) To provide a 96 percent cycle-service level, the safety stock for this item is units. (Enter your response rounded to the nearest whole number.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
