Question: I think I did this correctly could I get a verification, also could I have an explanation for j? Forty newborn babies are measured for
I think I did this correctly could I get a verification, also could I have an explanation for j?
Forty newborn babies are measured for length. The sample mean is 18.5 inches. There is a known standard deviation of 4 inches. The population is assumed to be normal.
1. xbar =18.5
b.2. =4
c.3. n =40
Construct a 95% CI for the population mean of newborn babies length. State the EBM (error bound) and confidence interval.
d. EBM=1.240
e.C.I. lower17.3
f.C.I. higher19.7
Construct a 98% CI for the population mean of newborn babies length. State the EBM (error bound) and confidence interval.
g. EBM=1.474
h.C.I. lower17.0
i.C.I. higher20.0
j. What about if I decrease the sample size, what do you think will happen to the margin of error?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
