Question: If 2 x 6 studs, 3 0 0 0 mm long are used to build the frame system of a house and the studs are

If 2x6 studs, 3000 mm long are used to build the frame system of a house and the studs are nailed to the wall plates so that the column is stable in its weak direction determine if the stud is capable of carrying a perfectly axial load of 21 kN.
Design for occupancy load, dry conditions, mild temperature.
Assume Fc=900 psi=6.20 MPa, E=1,400,000 psi=9650 MPa, Emin=500,000 psi=3445 MPa.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!