Question: If a ball is thrown vertically upward with a velocity of 128 ft/s, then its height after t seconds is s = 128t - 16t2.

 If a ball is thrown vertically upward with a velocity of

128 ft/s, then its height after t seconds is s = 128t

If a ball is thrown vertically upward with a velocity of 128 ft/s, then its height after t seconds is s = 128t - 16t2. (a) What is the maximum height reached by the ball? ft (b) What is the velocity of the ball when it is 240 ft above the ground on its way up? (Consider up to be the positive direction.) ft / s What is the velocity of the ball when it is 240 ft above the ground on its way down? ft/s Need Help? Read It Watch It

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!