Question: If a project's fixed costs are $50,000, the project calls for pricing the service at $15. and the estimated number of services per year is

If a project's fixed costs are $50,000, the project calls for pricing the service at $15. and the estimated number of services per year is 5000 , what should the projects variable cost be to make sure the project breaks even? A. Break even is not possible give the information B. Variable costs =$5 C. Variable costs =$50 D. Variable costs =$15
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
