Question: if D = 7,800 per month, S = $48 per order, and H = $2.00 per unit per month, a) What is the economic order

if D = 7,800 per month, S = $48 per order, and H = $2.00 per unit per month,

a) What is the economic order quantity? The EOQ is ____ units (round your response to the nearest wholenumber).

b) How does your answer change if the holding costdoubles? The EOQ is ____ units (round your response to the nearest whole number).

c) What if the holding cost drops inhalf? The EOQ is ____ units (round your response to the nearest whole number).

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!