Question: If D = 8,500 per month, S = $43 per order, and H =$2.50 per unit per month, a) What is the economic order quantity?
If D = 8,500 per month, S = $43 per order, and H =$2.50 per unit per month,
a) What is the economic order quantity?
The EOQ is
enter your response here
units (round your response to the nearest whole number).
b) How does your answer change if the holding cost doubles?
The EOQ is
enter your response here
units (round your response to the nearest whole number).
c) What if the holding cost drops in half?
The EOQ is
enter your response here
units (round your response to the nearest whole number).
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
