Question: If in the figure, ( W / L ) 1 8 = 1 0 0 / 0 . 5 and ISS = 1 mA ,

If in the figure, (W/L)18=100/0.5 and ISS =1 mA,
(a) What CM level must be established at the drains of M3 and M4 so that ID5= ID6=1 mA? How does this constrain the maximum input CM level?
(b) With the choice made in part (a), calculate the overall voltage gain and the maximum output swing.
If in the figure, ( W / L ) 1 8 = 1 0 0 / 0 . 5

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!