Question: If Orange consumption (O) is distributed normally (mean =11.7, sd=0.5), calculate the following. (all values rounded to 3 significant digits) The minimum amount of oranges


If Orange consumption (O) is distributed normally (mean =11.7, sd=0.5), calculate the following. (all values rounded to 3 significant digits) The minimum amount of oranges consumed by the top 13% of consumers
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
