Question: If the current is I = 4 A, and the lengths are a = 0.65 m and b = 0.68 m, find the net torque

If the current is I = 4 A, and the lengths are a = 0.65 m and b = 0.68 m, find the "net" torque on the wire below. The value of the constant magnetic field is B E 2 T. NOTE: Final answer in TWO decimal places
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
