Question: If total sales = $155,000, total variable costs = $100,000 and total operating income = $30,000 then total contribution margin must = $25,000 $125,000 $55,000
If total sales = $155,000, total variable costs = $100,000 and total operating income = $30,000 then total contribution margin must = $25,000 $125,000 $55,000 None of the above QUESTION 6 Janet sells her home made ornaments at farmers markets at a price of $40.00 each. Her total variable expenses per ornament are $12.00 for direct materials and $6.00 for other variable expenses. What is the contribution margin per unit? $22 $28 $34 None of the above
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
