Question: If X = 75 ,0 = 25 and n=41 and assuming that the population is normally distributed, what is/are the critical value(s) for a 91%

 If X = 75 ,0 = 25 and n=41 and assuming

If X = 75 ,0 = 25 and n=41 and assuming that the population is normally distributed, what is/are the critical value(s) for a 91% confidence interval estimate for the population mean, ? Rounded to 4 decimal places O-1.8644 and 1.8644 68.3806 and 81.6194 -1.9402 and 1.9402 -1.7975 and 1.7975 -1.6954 and 1.6954 -1.7375 and 1.7375

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!