Question: If you want to construct an electromagnet by running a current of 3.13 A through a solenoid with 373 windings and length 4.21 cm and

 If you want to construct an electromagnet by running a currentof 3.13 A through a solenoid with 373 windings and length 4.21
cm and you want the magnetic field inside the solenoid to havethe magnitude B = 4.21 T, you can insert a ferrite core

If you want to construct an electromagnet by running a current of 3.13 A through a solenoid with 373 windings and length 4.21 cm and you want the magnetic field inside the solenoid to have the magnitude B = 4.21 T, you can insert a ferrite core into the solenoid. What value of the relative magnetic permeability should this ferrite core have in order to make this work? 118.89 Submit Answer Incorrect. Tries 2/100 Previous Tries Post Discussion Send FeedbackCourse Contents >> Homework Set 8 >> 28.74 Timer Notes Evaluate ou Feedback _ Print Side view A conducting coil consisting of n turns of wire is placed in a uniform magnetic field of magnitude B = 2.55 T oriented in the positive y direction as shown in the figure. The radius of the coil is R = 4.99 cm, and the angle between the magnetic field vector and the unit normal vector to the coil is 0 = 60.09. The current through the coil is i = 6.73 A. a) Calculate the number of turns, n, the coil must have for the torque on the loop to be 3.83 N m. B N S Submit Answer | Tries 0/100 b) If the radius of the loop is decreased to R = 2.37 cm, what should the number of turns, N, be for the torque to remain unchanged? Assume that i, B, and stay the same. Top view Submit Answer Tries 0/100 2R B N S 60 LL. Post Discussion Send Feedback

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!