Question: II. LONGER NUMERICAL PROBLEMS ( 80pts) 3. (14 pts) An ice cube of mass 5.0g is added to a cup of coffee. The coffec is

II. LONGER NUMERICAL PROBLEMS ( 80pts) 3. (14 pts) An ice cube of mass 5.0g is added to a cup of coffee. The coffec is 80.0C, and the cup contains 105g of liquid. Assume the specific heat capacities ( water and the coffee are both 4.184J/Cg. The Hfus of ice is 6.0kJ/mol. Find temperature of the diluted coffee. Assume no heat loss to the surroundings. C=specficheatIcoffee=MaTT=TfT1=.Mrssofcoffee=1053Initialtemp,80.0CHeatcp=4.184 4. (14 pts) Two moles of water initially at 20C is turned into ice at 10C. The entire process is done reversibly and at atmospheric pressure. Note that for water Hfus=6.0kJ/mol,Hvap= 40.6kJ/mol,cpP (ice) =38J/Kmol, and cP (liquid water) =75J/Kmol. a) Calculate S for the system. b) What is S for the surroundings
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
