Question: III) Let s(t) = 4 t -2t+ 10 be the position function (in ft) after t seconds. Then find a) The average velocity of
III) Let s(t) = 4 t -2t+ 10 be the position function (in ft) after t seconds. Then find a) The average velocity of the object between 't = 2 and t = 4? Ans: 22ft/sec
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
A nice problem To find the average velocity we need to find the displacement of the object over the ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (2 attachments)
66426821e4e22_980980.pdf
180 KBs PDF File
66426821e4e22_980980.docx
120 KBs Word File
