Question: In a certain clock, a pendulum of length L 1 has a period T 1 = 0 . 9 5 s . The length of

In a certain clock, a pendulum of length L1 has a period T1=0.95 s. The length of the
pendulum is adjusted to a new value L2 such that T2=1.0 s. What is the ratio L2/L1?
A)0.90
B)0.95
C)1.0
D)1.1
E)1.3

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!