Question: In a dart gun, a spring with k = 400.0 N/m is compressed 2.19 m when the dart 0.22 kg is loaded. What is

In a dart gun, a spring with k = 400.0 N/m is

In a dart gun, a spring with k = 400.0 N/m is compressed 2.19 m when the dart 0.22 kg is loaded. What is the muzzle speed of the dart when the spring is released? Ignore friction. After (relaxed spring) Before (compressed spring) -8.0 cm (a) =0 Dart gun (a) before and (b) after firing. (b) xf =0 cm X 4

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Answers The issue portrays a dart weapon with a spring with a spring consistent k of 4000 Nm The spr... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!