Question: In a granite rock with E = 5 1 0 4 MPa, v = 0 . 2 5 , and = 0 . 0 2

In a granite rock with E=5104MPa,v=0.25, and =0.027MNm3.
Calculate the deflection and stresses around the circular tunnel at the wall and roof with a radius of =6m. The tunnel is to be excavated in elastic rocks at a depth =500m and k=0.3
In a granite rock with E = 5 1 0 4 MPa, v = 0 . 2

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!