Question: In a recent court case it was found that during a period of 11 years 891 people were selected for grand jury duty and 40%

In a recent court case it was found that during a period of 11 years 891 people were selected for grand jury duty and 40% of them were from the same ethnicity Among the people eligible for grand jury duty, V 80.9% were of this ethnicity. Use a 0.01 significance level to test the claim that the selection process is biased against allowing this ethnicity to sit on the grand jury. Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution. Which of the following is the hypothesis test to be conducted? O A. Ho P= 0.809 OB. Ho p # 0.809 H1: p # 0.809 H1: p=0 809 O C. Ho P= 0.809 OD. Ho: P= 0.809 H1: p 0.809 O E. Ho: P 0.809 H, p= 0.809 Hy p= 0.809 4 What is the test statistic ? 2 = (Round to two decimal places as needed) What is the P-value? P-value = Next
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
