Question: --In a sample of n = 12, the sample mean is50 and the sample standard deviation = 3. What is the 95% confidence interval? Use

--In a sample of n = 12, the sample mean is50 and the sample
standard deviation = 3. What is the 95% confidence interval?

Use T table.

--In a sample of n= 16, what is the table value for 90%

confidence interval. Use T table.

-- In a sample where p is .30, and the standard error of percentage is

plus and minus .04What is the 93.86% confidence interval ( Use Z table)?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!