Question: In its 10-Q dated February 4, 2012, LLL, Inc., had outstanding employee stock options representing over 288 million shares of its stock. LLL accountants estimated
| In its 10-Q dated February 4, 2012, LLL, Inc., had outstanding employee stock options representing over 288 million shares of its stock. LLL accountants estimated the value of these options using the Black-Scholes-Merton formula and the following assumptions: |
| S = current stock price = $24.77 |
| K = option strike price = $27.20 |
| r = risk-free interest rate = .055 |
| = stock volatility = .32 |
| T = time to expiration = 3.5 years |
| What was the estimated value of these employee stock options per share of stock? |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
