Question: In the circuit shown, two thick copper wires connect a battery to a nichrome (NiCr) wire of length 0.8 m. The emf of the battery
In the circuit shown, two thick copper wires connect a battery to a nichrome (NiCr) wire of length 0.8 m. The emf of the battery is1.44V. A voltmeter is connected with its black lead (the-or COM port on the voltmeter) at one end of the nichrome wire atx=0and its red lead (the+port on the voltmeter) atx=0.1m on the nichrome wire. The voltmeter measures the potential difference??V=Vred-Vblackbetween the leads of the voltmeter.


Voltmeter reading along the nichrome wire 0.8 0.7 0.6 0.5 AV (V) 0.4 0.3 0.2 0.1 0 0 0.1 0.2 0.3 0.4 0.5 x (m)Copper Copper X=0.Im X=L Nichrome
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
