Question: Initial Investment = $200 M (20 Years Straight Line Method) Capacity = 200 M MWH Total Production = 1795 MWH Expected Production is 60% =

Initial Investment = $200 M (20 Years Straight Line Method) Capacity = 200 M MWH Total Production = 1795 MWH Expected Production is 60% = 1051 Revenue for Gas = $40/MWH (No growth For Simplicity) Revenue for Diesel = $45/MWH (No growth For Simplicity) Fixed Revenue based on Reliability = 100% $10 M, 95% $5 M, 88% $0.0 M Cost for Gas = $20/MWH Cost for Diesel = $25/MWH Average Cost = $20.5/MWH Growth for Average Cost = 1% Fixed Cost = $5 M Maintenance Cost = $2M (5, 10 and 15 Years Straight Line Method) Tax Rate = 35% Repayment = 20 Years (Pay down to zero) Interest Payment = No interest in 1st Year Debt Options: Japan - 80% - 8% Japan - 90% - 8.5% USA - 80% - 9% USA - 90% - 9.5% Answer Below: 1) Prepare income statement. Mix of Gas Vs. Diesel in the Average Cost 2) NPV of the project and whether you should go ahead with it or not. What Financing option to use? 3) IRR? Other Questions: 1) What should be the numerator and denominator of Free Cash Flow (After Tax Deduction)? What rate of return is important for the Equity holders? 2) How would you get the cost of capital? Beta and risk free rate? 3) What does the Repayment schedule look like? 4) What is the methodology behind finding the mix of fuel sources? (Date Tables?) 5) Why choose a bank in USA or Japan? 6) What Financing option should be considered? What happens when the Debt goes up to 90%?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!