Question: Installation of a certain hardware takes random time with a standard deviation of O = 12 minutes. A computer technician installs this hardware on 36

Installation of a certain hardware takes random time with a standard deviation of O = 12 minutes. A computer technician installs this hardware on 36 different computers, with the average installation time of X = 57 minutes. Compute a 98% confidence interval for the population mean installation time u. Show your work in the following html window. Write your answer in interval notation la, b . Round your a and b to two decimal places
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
