Question: Introduction to Chemical Engineering - 1404202 Assignment_1 - Spring 2021 Problem 1 A waste treatment pond is 50 m long and 15 m wide, and

 Introduction to Chemical Engineering - 1404202 Assignment_1 - Spring 2021 Problem

Introduction to Chemical Engineering - 1404202 Assignment_1 - Spring 2021 Problem 1 A waste treatment pond is 50 m long and 15 m wide, and has average depth of 2 m. the density of the waste is 85.3 lb./le! Calculate the weight of the pond contents in lb, using a single dimensional equation for your calculation CPA Problem 2 The Prandel number, Npr. is a dimensionless group important in heat transfer calculations. It is defined as where: Cp is the heat capacity of a fluid, Mi is the fluid viscosity k is the thermal conductivity Estimate the value of Npr for a particular fluid has the following parameter C) = 0,583)/(g: C). k = 0.286 W/(m. C). = 1936 lbm/(ft.h). Problem 3 The density of a fluid is given by the empirical equation p = 70.5e(8.27-2007) Where pis density (Ib/ft") and Pis pressure (1b/in") 4. What are the unit of the numbers in the empirical equation? b- Calculate the density in gem" for pressure of 9.00*10* N/m?) Problem 4 A concentration (mol/L) varies with time (min) according to the equation C = 3 exp(-21) a. What are the units of 3 and 2? b. Suppose the concentration is measure at t=0 and 1 min. use two point linea interpolation or extrapolation to estimate the C(=0.6) and (C=0,1 mol/L) from the measured values

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!