Question: Inventory = 1,250 COGS = 7,200 A/R = 4,000 Revenues = 8,000 Purchases = 5,500 A/P = 3,200 A. Refer to the information above. What

Inventory = 1,250

COGS = 7,200

A/R = 4,000

Revenues = 8,000

Purchases = 5,500

A/P = 3,200

A. Refer to the information above. What is the inventory conversion period? Use 365 as the number of days in a year.

B. Refer to the information above. What is the receivables conversion period? Use 365 as the number of days in a ye

C. Refer to the information above. What is the payables conversion period? Use 365 as the number of days in a year.

D. Refer to the information above. What is the operating cycle? Use 365 as the number of days in a year.

E. Refer to the information above. What is the cash conversion cycle? Use 365 as the number of days in a year.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!