Question: is 4 5 cm wide, is steadily pulled upwards at V = 0 . 6 m s , and both sides of the channel outside

is 45 cm wide, is steadily pulled upwards at V=0.6ms, and both sides of the channel outside the liquid are at p=101,325Pa. Assume that the uncured resin is a Newtonian fluid with a viscosity of =0.843*10-3N-sm2, a density of =735kgm3, and experiences laminar fully-developed flow, all in the vertical direction. You can assume that the sheet is infinitely large into the page (z direction).
Figure 2: Falling liquid along vertical surface for Problem 2.
(a) Determine the velocity profile in the channel between one side (any side) of the metal sheet and the channel walls, as a function of x.
(b) Find the slope of the velocity profile at the surface of the sheet; that is, find (you can leave your answer in terms of variables):
delv(x)delx|x||=0.1mm
(c) Determine the force per unit length exerted on the sheet when it is in the channel.
is 4 5 cm wide, is steadily pulled upwards at V =

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!