Question: It is known that X has a uniform distribution with =0.7 minutes and =0.25 minutes. Suppose a random sample of 49 people is selected and

It is known that X has a uniform distributionIt is known that X has a uniform distribution

It is known that X has a uniform distribution with =0.7 minutes and =0.25 minutes. Suppose a random sample of 49 people is selected and the observed sample mean, x=0.67 Question 7 ( 2 points) State the margin of error, m, for the 95% confidence interval for , the mean waiting time in minutes. Round to 2 decimals. A. State the 95% confidence interval for using interval notation (parentheses & a comma; NO SPACES). Round to 2 decimals. 42 seconds is a plausible mean elevator wait time for 49 people. Be careful the confidence interval in #7 is an estimate for the wait time in minutes. True False

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!