Question: K c = 3,07 x 10 -4 a 24 C para 2NOBr (g) 2NO (g) + Br 2(g) . Si la concentracin inicial de NOBr
K c = 3,07 x 10 -4 a 24 C para 2NOBr (g) 2NO (g) + Br 2(g) . Si la concentracin inicial de NOBr = 0,802 M, cul es la concentracin de equilibrio (en M con 4 decimales) de NO?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
