Question: Kitchen water at 1 0 C flows over a 1 0 - c m - diameter pipe with a velocity of 1 . 5 m

Kitchen water at 10C flows over a 10-cm-diameter pipe with a velocity of 1.5ms. Geothermal water enters the pipe at 90C at a rate of 1.25kgs. For calculation purposes, the surface temperature of the pipe may be assumed to be 70C. If the geothermal water is to leave the pipe at 50C, determine the required length of the pipe in meter (m).
(For both water streams, use k=0.631Wm*K,Pr=4.32,v=0.65810-6m2s, and cp=4179Jkg*K).
The required length of the pipe is m.
Kitchen water at 1 0 C flows over a 1 0 - c m -

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!