Question: Kurt Cobaine's sales estimates ( in millions ) : Q 1 = $ 4 5 0 m; Q 2 = $ 3 0 0 m;

Kurt Cobaine's sales estimates (in millions): Q1= $450m; Q2= $300m; Q3= $240m; Q4= $360m. The beginning receivables balance is $80m. The average collection period is 60 days. Quarterly estimated purchases cost 75% of the next quarter's sales. The average payables period is 90 days. Operating expenses are 20% of quarterly sales and paid in the same quarter. The initial cash balance is $20m. The minimum cash balance required is $15m. The firm can borrow at a quarterly rate of 8%. It can invest any surplus cash for a quarterly return of 6%.
I. What is the cash collection for Q1?(2 marks)
Il. What is the cash disbursement for Q1?(2 marks)
III. What is the cash surplus or deficit for Q1? How much does the firm have to
invest/borrow?(3 marks)
IV. What is the interest payment (from a cash deficit) or earning (from a cash surplus)
from Q1 cash surplus or deficit in Q2?(2 marks)
(PLEASE SHOW ALL CALCULATIONS NOT JUST SPREADSHEET)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!