Question: lambda lambda ( R ( t ) ) for 1 0 hours of operation, assuming a failure rate of 0 . 0 0

\lambda \lambda (R(t)) for 10 hours of operation, assuming a failure rate of
0.0083 failure(s)/(h)our.
Which one is right?
A=60 hours, MTTR =2.5 hours, \lambda =0.01667 failure(s)/(h)our, Availability =0.96,
Reliability Function for 10 hours ~~0.92
BMTBF=80 hours, MTTR =3.5 hours, \lambda =0.01 failure(s)/(h)our, Availability =0.95, Reliability
Function for 10 hours ~~0.85
CMTBF=100 hours, MTTR =1.5 hours, \lambda =0.007 failure(s)/(h)our, Availability =0.98,
Reliability Function for 10 hours ~~0.90
D=50 hours, MTTR =3 hours, \lambda =0.009 failure(s)/(h)our, Availability =0.90, Reliability
Function for 10 hours ~~0.93

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!