Question: Let the distribution of piston ring diameter be as before, with mean value 15 cm and standard deviation of 0.1 cm. Assume we are taking

Let the distribution of piston ring diameter be as before, with mean value 15 cm and standard deviation of 0.1 cm. Assume we are taking a sample of n piston rings, and that each ring's diameter is distributed independently of all others. Let X}, = $21.12, X,- be the sample average for a sample of size n. a.) If n = 9, what will the mean and standard deviation of X}, be? What, if anything, can we say about its distribution? b.) Repeat part a), but now with a sample size n = 400. c. For which _of the two random samples, the one of part (a) or the one of part (b), is X more likely to be within .005 cm of 15 cm? Explain your reasoning. (Calculating the exact probability is not necessary)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
