Question: Lopez Company reported the following current-year data for its only product. The company uses a periodic inventory system, and its ending inventory consists of 600

Lopez Company reported the following current-year data for its only product. The company uses a periodic inventory system, and its ending inventory consists of 600 units200 from each of the last three purchases.

Jan. 1 Beginning inventory 300 units @ $4.00 = $ 1,200
Mar. 7 Purchase 640 units @ $4.25 = 2,720
July 28 Purchase 1,280 units @ $5.00 = 6,400
Oct. 3 Purchase 1,160 units @ $7.00 = 8,120
Dec. 19 Purchase 720 units @ $8.90 = 6,408
Totals 4,100 units $ 24,848

(a-d) Determine the cost assigned to ending inventory and to cost of goods sold for the following. (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places.)

A) specific Identification

B)weighted Average

C)FIFO

D)LIFO (e) Which method yields the highest net income? multiple choice

  • FIFO

  • LIFO

  • Weighted average

  • Specific identification

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!