Question: Low Lead Level: n = 78, x= 92.88462, s = 15.34451 High Lead Level: n = 33, x = 86.90476, s = 8.988352 2: Find

 Low Lead Level: n = 78, x= 92.88462, s = 15.34451

Low Lead Level: n = 78, x= 92.88462, s = 15.34451 High Lead Level: n = 33, x = 86.90476, s = 8.988352 2: Find the 95% confidence interval a) Press STAT & scroll to TESTS & select "2-SampTint..." (option 0 in T183Plus) & pressEnter (for a hypothesis test of a claim involving two populations b) Enter the following: . Inpt: Stats (The statistics are given above) . X1 = sample mean from the low lead level group . Sx1 = sample standard deviation from the low lead level group . n1 = sample size from the low lead level group . X2 = sample mean from the high lead level group . Sx2 = sample standard deviation from the high lead level group . n2 = sample size from the high lead level group . Pooled: Choose NO c) Highlight "Calculate" and press ENTER & make note of the calculations as you will need them below. Enter the values of confidence interval below here. Round each value to two decimal places. The 95% confidence interval = (

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!