Question: machine 1 cost = 82,000 salvage value = 8,000 purchase date =jan 1 estimated life= 4 years depreciation method= straight line machine 2 cost= 46,000

machine 1 cost = 82,000 salvage value = 8,000 purchase date =jan 1 estimated life= 4 years depreciation method= straight line

machine 2 cost= 46,000 salvage value = 3,600 purchase date=july 1 estimated life= 5 years depreciation method= double declining balance

calculate the depreciation expense for each machine in year 1 and year 2 for the year ended december 31 .

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!