Question: Mark is deciding which route to take to work. His choices are I = the Interstate and F = Fifth Street. P ( I )
Mark is deciding which route to take to work. His choices are I = the Interstate and F = Fifth Street.
- P(I) = 0.37 andP(F) = 0.5
- P(IANDF) = 0 because Mark will take only one route to work.
What is the probability of P(I OR F)?
Enter your answer as a decimal rounded to 2 places. Type a 0in front of the decimal.If your answer is only one decimal,type for example 0.2not .2or 0.20.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
