Question: Matthews Consulting expects to work 5,000 hours next month.It has variable costs of $100 per hour and fixed costs of $600,000.What price must the company
Matthews Consulting expects to work 5,000 hours next month.It has variable costs of $100 per hour and fixed costs of $600,000.What price must the company charge to earn a monthly profit of $900,000?
$900,000 = SP(5,000) - $100(5,000) - $600,000
$900,000 = SP(5,000) - $1,100,000
SP(5,000) = $2,000,000
SP = $2,000,000 / 5,000 = $400
Can you break down how the equation is sold. I don't understand how to get 2,000,000 and what happens to the 900,00?
Thank you.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
