Question: Mean Demand = 100 Std. Deviation = 15 You see your cookies as a critical item for bringing customers into your store. What should your

Mean Demand = 100

Std. Deviation = 15

You see your cookies as a critical item for bringing customers into your store. What should your order quantity and reorder point be if you want to ensure that you are in-stock 97.5% of all ordering cycles? How much safety stock will you need to hold to achieve that 97.5% service level? How much will it cost you to hold that amount of safety stock? What will be your total average inventory? Assume your supplier continues to deliver with a one-day lead time.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!