Question: Morris company allocated overhead based on direct labor hours. It allocated overhead costs of $13,800 to two different jobs as follows Job 1(10hours) = $6900;
Morris company allocated overhead based on direct labor hours. It allocated overhead costs of $13,800 to two different jobs as follows
Job 1(10hours) = $6900; job 2(10hours) = $6900
The production process for job 2 was then automated. Now job 2 requires only two hours of direct labor but three hours of mechanical processing. As a result total overhead has increased $18,000. With the change in the production process for job 2 the amount of overhead assigned to:
Job 1 will increase
Each product will increase
Job 1 will decrease
Each product will decrease
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
