Question: Mr . and Mrs . X , both in their late 5 0 s and with one qualifying relative dependent, file a joint return for

Mr. and Mrs. X, both in their late 50s and with one qualifying relative dependent, file a joint return for 2024. Mr. X received wages = $100,000. Federal tax withholding = $20,000.Mrs. X runs a business as a sole proprietor. Revenue = $210,000, Cost of Goods Sold = $16,000, Other expenses = $4,500(including $100 parking fines). She uses the cash method of accounting. She did not include $6,000 cash collected in advance from a client in revenue. At the end of the year, no service has been completed. She made a contribution of $5,000 to a qualified self-employed retirement plan. She sold some business assets with $1,100 subject to depreciation recapture, a net Section 1231 gain of $1,800 and a Section 1231 loss of $1,000.They received $3,000 interest income from bonds issued by the state of Mississippi and $15,000 from federal bonds. They sold two stocks they had held for several years, one for a $6,000 gain and one for a $(4,000) loss.Itemized deductions = $30,000. Any preferential tax rate =15%. Federal estimated tax payments = $60,000.Calculate Mr. and Mrs. X's AGI, taxable income, total tax liability, and amount due to the IRS or refund due to the taxpayers. Show your work.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!