Question: MY blem 90 We a continuous review inventory system. It purchases kitty bitter for $11.00 per bag. The Following information is avalable about these bugs:
MY blem 90 We a continuous review inventory system. It purchases kitty bitter for $11.00 per bag. The Following information is avalable about these bugs: > Demand = 80 bugs/week > Order cost = $58.00/order Annual holding cost-25 percent of cost Desired cycle service level = 30 percent > Lead time = 5 weeks (30 working days) > Standard deviation of weekly demand 15 bags Current onhand inventory is 320 bags with no open orders or backorders. a Suppose that the weekly demand forecast of 80 hags is incorrect and actual demand averages only 56 bags per week. How much higher will total costs be, owing to the distorted EOQ caused by this forecast error? The costs will be higher owing to the error in E0D (Enter your response rounded to two decimal places) blem 20 blem 5 MY blem 90 We a continuous review inventory system. It purchases kitty bitter for $11.00 per bag. The Following information is avalable about these bugs: > Demand = 80 bugs/week > Order cost = $58.00/order Annual holding cost-25 percent of cost Desired cycle service level = 30 percent > Lead time = 5 weeks (30 working days) > Standard deviation of weekly demand 15 bags Current onhand inventory is 320 bags with no open orders or backorders. a Suppose that the weekly demand forecast of 80 hags is incorrect and actual demand averages only 56 bags per week. How much higher will total costs be, owing to the distorted EOQ caused by this forecast error? The costs will be higher owing to the error in E0D (Enter your response rounded to two decimal places) blem 20 blem 5
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
